Bilgi Yarışmasının Finali Gerçekleştirildi

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı olarak düzenlediğimiz Osman Turan’ın “Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresi Tarihi” eserine dair bilgi yarışmasının finali yapıldı. Türkiye genelinde Ülkü Ocaklarımızın kendi illerinde ilk turunu yaptığı, ardından bölge finallerinin tamamlandığı bilgi yarışmasının finali MHP Genel Merkezi’ndeki Gün Sazak Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Ülkü Ocakları Genel Başkanımız Sayın Sinan Ateş bilgi yarışmasının final programında bir konuşma yaptı. Konuşmasına Elâzığ ve Malatya’da yaşanan depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı anıp yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dileğiyle başlayan Genel Başkanımız Sayın Sinan Ateş,’’ Ülkü Ocakları olarak deprem bölgesinde bir kriz masası oluşturduk. Bölge illerdeki ocaklarımız bölgeye intikal ederek arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Ayrıca vatandaşlarımıza ulaştırılmak üzere acil ihtiyaçlardan olan battaniye ve yiyeceği mağdur vatan vatandaşlarımıza ulaştırdık. ‘’dedi.

 

Genel Başkanımız Sayın Sinan Ateş, Prof. Dr. Osman Turan’ın “Türk” kavramını ilmi ve millî bir üslupla tanımaya, tarife ve anlamaya yol aralayan “Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresi Tarihi” adlı eserinin önemi eserin isminde kendisini gösterdiğini ifade ederek şunları kaydetti:’’ Yazıldığı günün genel geçer gündemine değil Türk milletinin bilinen tarihle eş mücadelesine ışık tutan bu değerli çalışma hem şerefli mazimize ayna tutmakta hem de geleceği Türk asrı yapmak isteyenlere güç vermektedir.’’

Ülkücünün, mutlaka gündemi had safhada meşgul eden sorunlara odaklanmasını ve kesinlikle çıkış yolları inşa etmesi gerektiğini söyleyen Ateş,’’ Düşünen, okuyan, analiz ve muhakeme neden ülkücü; ülküsünü kuvvetlendirecek, sağlamlaştıracaktır. Unutmayalım ki her şeyin küresel görüş mesafesine yerleştiği bir dönemde, yerel düşünüp evrensel hareket etmediğimiz sürece mücadelemizi başarıya ulaştırmamız baştan sorunlu bir hale gelecektir. ‘’dedi.

 

Genel Başkanımız Sayın  Ateş sözlerini şu şekilde tamamladı: ’Başbuğ Alparslan Türkeş’in ve Bilge Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’nin ömrünü adadığı ülkücülük ateşi; bugün ecdadımızdan bize miras olarak kalan Türk cihan hâkimiyeti mefkûresinin yegâne ışığıdır. Ülkücülük ve ülkücüler bu yolu aydınlatan birer meşaledir. Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’nin Ülkücü Hareket’e gösterdiği 2023 ve 2053 hedefleri Türk’ün cihana nizam verme ülküsünün bugüne yansımasından başka bir şey değildir. Ülkücü ömrünü bu yola adayandır ve tarihin şahit olduğu bir gerçek vardır: Ülkücü içtiği anda sadık kalandır. Ülkücünün aldığı namusudur.’’

 

Finalistler, Osman Turan’ın “Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresi Tarihi” adlı eserinin içeriğinden hazırlanan sorularla kıyasıya mücadele etti. İlk turda sorularının tamamını doğru yanıtlayan finalistler, ikinci turda da devam eden çekişmeli mücadele sonrası üç finalist aynı puanı alarak uzatma turuna kaldı. Uzatma turunda birinciliği Zonguldak Ülkü Ocaklarından Görkem Tomarca göğüsleyerek dizüstü bilgisayar, Bursa Ülkü Ocaklarından Yiğit Zorbacı ikinci olarak tablet, Sivas Ülkü Ocaklarından Alper Çaça üçüncü olarak cep telefonu kazandı. Bilgi yarışmasının finalinin son bulmasıyla ilk üçe giren yarışmacılara Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş ,Ülkü Ocakları Genel Sekreteri Ömer Çağrı Özdemir ve Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Aybars Köse tarafından ödülleri takdim edildi.